Ziyaretçiler web siteleri “duygusal” biçimde algılarlar. Çünkü ziyaretçiler birer veri işlemci değillerdir.  Eğer sitenizi geliştirirken bu ana ilkeyi gözardı ederseniz trafiğinize el sallayabilirsiniz. Şimdi onları kaçırmak için neler yapabileceğinize bir göz atalım;

1. POP-UP (SPLASH) PENCERESİ EKLEYİN

Pop-up pencereleri genelde site açılışlarında ekranın ortasında belirirler ve kapatılmadığı sürece içeriği görmeyi engellerler. Hatta bazılarını kapabilmek için belli bir süre beklemek gerekir. Ziyaretçiler bu pencerelerden nefret ederler çünkü “kısıtlanma” hissi yaşarlar.  Çoğu bunlarla karşılaştığında pencereyi kapatmak yerine siteyi kapatmayı tercih eder. Tabi bunu yaparken hakkınızdaki iyi dileklerini de dile getirmeyi unutmaz. Eğer splash-pop-up kullanırsanız ziyaretçi kaçırma konusunda önemli bir adım atmış olacaksınız. Hatta bu pencereyi her sayfada tekrar açılacak biçimde ayarlarsanız daha etkili bir sonuç alabilirsiniz.

 

2. YANIP SÖNEN (BLINK) BANNERLER EKLEYİN

Yanıp sönen blink bannerler 2000’li yılların başındaki sitelere ait öğelerdir. Fakat günümüzde de hala bazı sitelerde dikkat çekmek için kullanılıyor. Ziyaretçiler bu bannerleri, içeriğe odaklanmalarını zorlaştırdığı için hiç sevmezler. Sitenizi bunlarla doldurursanız giden ziyaretçilerinizin arkasından dökmek için litrelerce su bulundurmayı ihmal etmeyin.

 

3. ARADIKLARINI BULAMAMALARINI SAĞLAYIN

Ziyaretçi kaçırmanın en iyi yollarından biri de kafa karıştırıcı arayüz tasarımları kullanmaktır. Sanata ve diğer insanları şaşırtmaya yönelik tutukunuz elbette web sitenizde de ön planda olmalı. Öyle bir website yaptınız ki gören küçük dilini yutuyor. Tam bir başyapıt. Navigasyon yok, menü minimlaizmin doruklarında, parallax içerik alanları göz alıcı fakat ziyaretçi blog sayfasına nasıl gideceğini bulamıyor, iletişim formunu açamıyor ya da ulaşmak istediği herhangi bir bölüme ulaşamıyor. Tebrikler ziyaretçinizi hem sanat ile etkileyip hem de gizemler ile heyecanlandırarak kaybettiniz. Çünkü ziyaretçiniz sitenize sadece bir bilgi almak için uğramıştı. Arayüzünü duvarına asmak gibi bir niyeti yoktu.

 

4. SİTEYİ İYİCE YAVAŞLATIN

Site açılış hızını ne kadar düşürürseniz ziyaretçi kaçırma konusunda o kadar başarılı olursunuz. Bunu sağlamak için slayt alanını olabildiğince büyük tutun. Slayt resimleri slayt alanından da büyük olsun.  3-4 farklı fontu (sistem fontu olmayan) tüm özellikleriyle birlikte kullanın.  Header bölümüne Google Analytics, Yandex Metrica vb. bulabildiğiniz her türlü analiz kodunu yerleştirin. Her özellik için stil (css) dosyaları oluşturun ve bunları ayrı ayrı çağırın. Ön belleklemeyi ayarlamayın.  Ana sayfaya birkaç video yerleştirin. Hatta harita (Google Map) footer’da olsun. AMP kullanmayın.

5. BAŞLIK VE TAGLARA YÜKLENİN İÇERİĞİ BOŞVERİN

Sitenize daha çok trafik çekmek için belirli kategorilerde en sık yapılan arama sonuçlarını otomatik olarak tag haline getiren bir eklenti mi kullanıyorsunuz? Eğer bu taglar için içerik üretmiyorsanız ziyaretçi kaçırmanın uzmanısınız demektir.  Çünkü ziyaretçi yaptığı arama sonucunda listelenen sitenize gelecek, aradığı kelime öbeğini ve boş sayfayı görüp hemen çıkacak. Sonraki aramalarında da listede sitenizi görünce tıklamayacak hatta Google dede’ye şikayet edecek. Bu yöntem düşman kazanmak için de idealdir.